Narodziny Igrzysk Olimpijskich w umyśle Francuza Pierre’a de Coubertin’a

Współczesne igrzyska olimpijskie narodziły się w umyśle Francuza Pierre’a de Coubertin w 1888 roku. Coubertin wierzył, że sport może zbliżać ludzi ze wszystkich środowisk i budować poczucie wspólnoty.

Był również przekonany, że sport może pełnić funkcję jednoczącą społeczeństwo, niwelując podziały między różnymi grupami. Pierwsze współczesne igrzyska olimpijskie odbyły się w Atenach w Grecji 6 kwietnia 1896 roku.

Ciekawostka, która zaowocowała wydarzeniem ogólnoświatowym – jak powstały Igrzyska Olimpijskie?

Pierre de Coubertin to niezwykły człowiek, który jest odpowiedzialny za powstanie współczesnych igrzysk olimpijskich. Jego idea olimpiady jako sposobu promowania pokoju i współpracy międzynarodowej jest nadal aktualna. Jego wysiłki na rzecz ożywienia igrzysk olimpijskich po II wojnie światowej zakończyły się sukcesem, a współczesne igrzyska olimpijskie są teraz wydarzeniem globalnym.

Pierre de Coubertin jest uznawany za założyciela nowoczesnych igrzysk olimpijskich. Pomysł wpadł na pomysł w 1888 roku, kiedy był profesorem we francuskiej szkole sportowej. Coubertin był pobożnym katolikiem i postrzegał igrzyska olimpijskie jako sposób na promowanie pokoju i koleżeństwa między narodami. Uważał, że olimpiada może również służyć jako poligon dla młodych sportowców.

Pierwsze igrzyska olimpijskie odbyły się w Atenach w Grecji w 1896 roku

W tym czasie Grecja była wschodzącą potęgą na świecie i miała kwitnącą gospodarkę. Coubertin uważał, że najlepsi sportowcy świata powinni być wystawiani w Atenach i bardzo chciał, aby igrzyska olimpijskie zakończyły się sukcesem. Igrzyska w Atenach były ogromnym sukcesem i były katalizatorem współczesnych igrzysk olimpijskich.

Oryginalna wizja Coubertina dotycząca nowoczesnych igrzysk olimpijskich zakładała, że będą one wydarzeniem ogólnoświatowym. Jednak I wojna światowa i II wojna światowa zapobiegły temu. Po II wojnie światowej Coubertin niestrudzenie prowadził kampanię na rzecz odrodzenia współczesnych igrzysk olimpijskich. W 1955 roku Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) zatwierdził plan Coubertina dotyczący odrodzenia igrzysk olimpijskich i odrodziły się współczesne igrzyska olimpijskie.