Technika rzutu młotem i podstawowe zasady tej dysycpliny

Rzut młotem jest dyscypliną lekkoatletyczną, która zrodziła się w starożytności. Wówczas młotem była metalowa kula wraz z drewnianym uchwytem. Natomiast sam rzut poprzedzał bieg.

Rzut młotem – podstawowe zasady

Obecnie ustalono wagę młota na 4 kilogramy dla kobiet oraz 7,26 dla mężczyzn. Ściśle określona jest również długość uchwytu. Najczęściej zawodnicy rzucają młotem wykonując wcześniej 3 lub 4 obroty. Konkurencja polega na tym, aby osiągnąć jak największą odległość rzucanego młota.

Zawodnik w czasie rzutu otoczony jest siatką ochronną. Podczas zamachów wykonywane są obroty całego ciała, co powoduje wyprostowanie rąk w łokciach. Istotne jest, aby zawodnik przestrzegał zasad, a przede wszystkim w trakcie wykonywania obrotów, a także w momencie gdy młot jest w powietrzu nie nadepnął oraz nie przekroczył obręczy koła. Lekkoatletyczny młoty to stop oraz ołowiu. Natomiast łożysko tworzone jest z hartowanej stali cynkowanej. Niezwykle ważny w rzucie młotem jest posiadanie odpowiedniej techniki, koordynacji oraz siły. Dlatego osoby które trenują rzut muszą silnie pracować nad wzmocnieniem mięśni, a także dynamiką. Niezbędne jest także pracowanie nad obrotami, oraz samym wyrzutem. Dlatego rzut młotem dedykowany jest osobom silnym, sprawnym, szybkim i bardzo dynamicznym.

Są to umiejętności, które należy najbardziej doskonalić. Rzut młotem jest trudną dyscypliną lekkoatletyczną, zwłaszcza ze względu na konieczność wykonywania kilku obrotów. Podczas pchnięcia kulą czy rzutu dyskiem wykonuje się tylko jeden obrót. Ponadto rzut młotem jest dyscypliną techniczną. Jeden obrót realizuje się przez palce, natomiast pozostałe przez pięty.