Popularna dyscyplina lekkoatletyczna – rzut oszczepem

Rzut oszczepem konkurencją sportową, która wchodzi w skład lekkoatletyki, wywodzi się ona ze starożytności. Jest to rodzaj konkurencji technicznej.

Zawodnicy wykonują odpowiedni skręt tułowia (w kierunku rzutu), oraz odchylają tułów w tył. Wówczas ręka takiej osoby powinna tworzyć swego rodzaju kąt ostry osadzony między podłożem a oszczepem. Jest to prawidłowa postawa ciała występująca w momencie nastąpienia owego rzutu.

Ciekawostki i rzeczy które warto wiedzieć o rzucie oszczepem

  1. W byciu oszczepnikiem najważniejszymi umiejętnościami są szybkość i technika.
  2. Rzut oszczepem jest dyscypliną olimpijską dla mężczyzn od 1908 roku, natomiast dla kobiet od 1932 roku.
  3. Maksymalną długość rozbiegu jaką zawodnik może wykonać to 36,5 metrów.
  4. Aby rzut oszczepem był zaakceptowany i zakwalifikowany musi być pozostawiony ślad w ziemi od wbicia oszczepu.
  5. Mężczyźni rzucają oszczepem, którego długość wynosi od około 2,6 m do 2,7 m. Natomiast jeśli chodzi o kobiety to jest to od 2,2 m do 2,3 m.
  6. Rzut oszczepem zostanie nieuznany, czyli inaczej spalony w przypadku kiedy zostanie przekroczona linia rozbiegu, oszczep wyląduje poza polem rzutu, bądź o czym było napisane wcześniej, czyli jeśli oszczep nie pozostawi po sobie śladu wbicia.
  7. Rekord Guinessa w najdalszym rzucie odniósł Jan Železný, którego rzut osiągnął 98,48m, stało się to w 1996 roku. Jeśli zaś chodzi o kobiety, to najlepszy wynik w historii należy do Barbory Špotákovej, jej rzut osiągnął 72,28 m w 2008 roku.
  8. W 2012 roku doszło do śmiertelnego wypadku  trafienia w sędziego oszczepem. Otóż w Dusseldorf zlokalizowanym w Niemczech 74 letni sędzia został trafiony oszczepem i poprzez odniesione w wyniku tego skutki, jakimi były poważne obrażenia, zmarł.