Znane stadiony piłkarskie. O jakich warto pamiętać?

Futbol to nie tylko piłkarze o nadludzkich umiejętnościach czy piękne bramki. O tożsamości klubów piłkarskich i całej piłki nożnej decydują także stadiony. Cudowne obiekty, przysłowiowe domy wielu społeczności piłkarskich, często perełki architektury, zapadają w pamięć wielu kibicom futbolu na lata. W tym artykule opiszemy najbardziej ikoniczne areny piłkarskie na świecie.

San Siro w Mediolanie

Obiekt San Siro jest wyjątkowy z kilku względów. Ma ponad 80 000 miejsc na trybunach, posiada zjawiskową elewację, która oddaje klimat Włoch, a także rozgrywają na nim swoje domowe mecze dwaj najwięksi rywale.

San Siro początkowo było stadionem tylko AC Milanu, jednak w późniejszych latach trafiło w posiadanie miasta. W 1947 roku zadecydowano, że mecze Interu oraz Milanu będą rozgrywane w tym miejscu. To bardzo nietypowa sytuacja, ale też zrozumiała m.in. ze względów ekonomicznych.

Mecze derbowe pomiędzy tymi dwoma drużynami to nietypowy widok. Kibice na wypełnionych po brzegi trybunach tworzą niebiesko-czerwony podział, który obejmuje po połowie stadionu. Szczególnie wyróżniają się dwa sektory naprzeciwko siebie, czyli Curva Sud i Curva Nord.

San Siro gościło 4 razy finały Ligi Mistrzów, ostatni raz w 2016 roku. Ponadto dwa razy było areną zmagań mistrzostw świata. Stadion w Mediolanie znajduje się wśród 10 najliczniej odwiedzanych aren świata.

Wembley – ikoniczny londyński stadion

W Londynie znajduje się nawet kilkadziesiąt stadionów piłkarskich. W tej wielkiej metropolii swoje siedziby ma wiele klubów. Jednak jest taka arena, która wyróżnia się na tle innych w tym mieście. Jest nią Wembley.

To dom reprezentacji Anglii oraz finałów krajowych pucharów. Pierwszy stadion o tej nazwie powstał w 1923 roku. Obiekt przez ten czas przechodził wiele modernizacji, aż w końcu po równo 80 latach został wyburzony. W jego miejscu w 2007 roku wzniesiono nowe Wembley. Ma pojemność 90 000 miejsc siedzących, co czyni go drugim największym stadionem w Europie.

Obecne Wembley było gospodarzem dwóch finałów Ligi Mistrzów w 2011 i 2013 roku. Kolejny finał będzie ono gościło w 2024 roku. Natomiast w 2021 roku na tej arenie odbył się finał Euro 2020, a w 2022 mecz o Finalissima. Warto dodać, że konstrukcja Wembley ma rozsuwany dach oraz podgrzewaną murawę, co oznacza, że jest to bardzo nowoczesna arena. Przez krótki czas na Wembley swoje mecze rozgrywał Tottenham.

Camp Nou – piłkarski synonim Barcelony

Każdy, kto odwiedza słoneczną Barcelonę, powinien zobaczyć na własne oczy Camp Nou. Został wybudowany w 1957 roku. Co ciekawe mecz inauguracyjny tego obiektu został rozegrany pomiędzy FC Barceloną a reprezentacją Warszawy. Obecnie Camp Nou jest w trakcie przebudowy, gdyż jego stan techniczny powoli robił się niepokojący.

Monumentalny kolos ma pojemność prawie 100 000 miejsc. Czyni go to jednym z największych stadionów świata. Mecze na nim rozgrywa reprezentacja Hiszpanii oraz FC Barcelona. Mecze tych drużyn można obstawiać w zakładach bukmacherskich. W tym celu warto najpierw zapoznać się z zestawieniem najlepszych z nich na rankinglegalnych.pl.